Czosnowscy harcerze i zuchy na obozie letnim koło Koronowa
Dodane przez K@sia dnia 08 sierpień 2017 09:22
 Podsumowując całoroczną pracę, 27 Czosnowski Szczep Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych wziął udział w letnim obozie. Tym razem wybraliśmy się do Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Pólko” k/Bydgoszczy (województwo kujawsko-pomorskie).

W dzisiejszych czasach młodzież ma wiele okazji na ciekawe spędzenie wakacji, jednak tylko harcerski wypoczynek jest okazją do nabycia wielu pożytecznych umiejętności i zdobycia przydatnej wiedzy. Za atrakcyjną, dostosowaną do wieku uczestników metodyką harcerską stoją cele wychowawcze, które my - instruktorzy - mamy na uwadze. Polowe ogniska, na których próbujemy przygotowywać potrawy z darów lasu, uczą pracy w zespole i elementów survivalu, dzienne i nocne warty - zorganizowania i czujności, zajęcia z terenoznawstwa - orientacji w terenie. W harcerstwie każde zadanie ma swój cel...

Rozszerzona zawartość newsa
Czosnowscy harcerze i zuchy na obozie letnim koło Koronowa

Podsumowując całoroczną pracę, 27 Czosnowski Szczep Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych wziął udział w letnim obozie. Tym razem wybraliśmy się do Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Pólko” k/Bydgoszczy (województwo kujawsko-pomorskie).

W dzisiejszych czasach młodzież ma wiele okazji na ciekawe spędzenie wakacji, jednak tylko harcerski wypoczynek jest okazją do nabycia wielu pożytecznych umiejętności i zdobycia przydatnej wiedzy. Za atrakcyjną, dostosowaną do wieku uczestników metodyką harcerską stoją cele wychowawcze, które my - instruktorzy - mamy na uwadze. Polowe ogniska, na których próbujemy przygotowywać potrawy z darów lasu, uczą pracy w zespole i elementów survivalu, dzienne i nocne warty - zorganizowania i czujności, zajęcia z terenoznawstwa - orientacji w terenie. W harcerstwie każde zadanie ma swój cel.

Obóz harcerski trwał trzy tygodnie, zaś o tydzień krótsza była kolonia zuchowa. Przez 21 dni czosnowscy harcerze mieli okazję zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z innych środowisk, poznać smak samodzielnego budowania urządzeń namiotowych, zdobyć wiele nowych stopni i sprawności. Dla zuchów letnia kolonia była pierwszym zetknięciem się z życiem obozowym, uczyła samodzielności lepiej, niż jakikolwiek podręcznik.

Warto zwrócić uwagę na rosnącą siłę szczepu harcerskiego w Czosnowie. W tym roku, w Harcerskiej Akcji Letniej z naszych gromad i drużyn wzięło udział 38 osób. Komendant Szczepu z naszej gminy, pwd. Michał Kobus, miał przyjemność prowadzić siedemdziesięcioosobowy podobóz, składający się z harcerzy z Łomianek i Czosnowa. W czasie wyjazdu drużynowy czosnowskich zuchów złożył Zobowiązanie Instruktorskie. Nasze ubiegłoroczne przewidywania nie zawiodły nas i w tym roku osiągnęliśmy jeszcze więcej, niż w poprzednim. To dowód na to, że harcerski system wychowawczy, mimo swojej ponad stuletniej tradycji dalej jest aktualny i trafia do serc młodych ludzi. Liczymy na jeszcze więcej w przyszłym roku, a zupełnie nowe możliwości otwiera przed nami własna harcówka, którą dzięki działaniom władz samorządowych będziemy mogli wykorzystywać. Na ten temat będziemy Państwa jeszcze informować.

Kadra harcerzy i zuchów z Czosnowa